SERGİ VE ATÖLYE FIYATLARI NEDEN AYNI OLMALIDIR

...Sergiler açmaya ve resimlerini satmaya baslamis bütün ressamlarin karsilastigi tuhaf bir olay vardir; resim satinalmak isteyen bazi insanlar, resmi atölyeden daha ucuza alabileceklerini düsünerek serginizden önce ya da sonra atölyeye gelirler. Buradaki beklenti, ressamin galeri komisyonunu düserek, resmini neredeyse yari fiyatina satmasidir.

...Galeri komisyonu diye adlandilan seyin aslinda, resim fiyatiyla hiçbir ilgisi yoktur .Galeri sanatçiya bir süre için sergi yeri verecek, sergiyi sanatseverlere ve basina duyuracak, açilis kokteyli düzenleyecek ve resimlerine alici bulmak için çaba gösterecektir. Bu bir hizmet satisidir . Ressam, aldigi bu hizmetin bedelini fiks bir rakam olarak ya da kazancindan bir yüzde olarak öder.

...Atölyeden resim satin alanlar, daha ucuza almayi umarken iste sergi sirasinda galeriye ödenen bu hizmet bedelinin kendilerine birakilmasi gerektigini düsünürler. Oysa bu tür alimda alicinin, galerinin verdigi türden bir hizmeti yoktur. Bu nedenle, böyle bir indirimi istemek için bir nedeni de yoktur. Ressamin ister atölyesinde, ister galeride - devamli alicilarina - yapabilecegi indirim oranlari konumuzun disinda kalir.

...Bu nedenlerle ressamin atölyesindeki fiatlari, dogal olarak galerideki satis fatlari ile ayni olacaktir.

...Öte yandan ressamin bu tavri bilinçli alicinin güvenini kazanmasini saglar, çünkü aliciyi sözgelimi bese aldigi bir resmin benzerinin baskasi tarafindan ikiye alinabilecegi kuskusundan kurtarir.

...Resim ortaminin çok fazla spekülasyon ve dalavere ile kirletildigi bir ortamda, saydam davranisin yaratici insanlara yakisacagi kanisindayim.

OrhanTaylan
Asmalimescit, Aralik 03

 

 

 

YAZILAR
  ÇOCUKLAR GİBİ RESİM YAPABİLMEK MESELESİ
  RESME İMZA ATMAK…
  RESİMDE YÜZLERİ ÇİZMEK SORUNU
TUTUCU İDEOLOJİLER VE SANAT
YABANCI DİL OLARAK RESİM
 
RESSAMIN SORULARI
BIZ NE MI YAPIYORUZ ?
TOPHANE'YE DAİR