RESME İMZA ATMAK…

...Resim bir tasarım sanatıdır, şiir de öyledir. İcra sanatlarında olduğu gibi, bir tasarımcının yarattığı eseri icra eden /yorumlayan sahne sanatlarından temelden farklıdırlar.

...Resim sanatında, eseri tasarlayan da uygulayan da aynı kişidir. Eser tamamlandığında, kimin tarafından tasarlanıp yapıldığı bilinsin diye imzalanır.

...Pekiiii, başka bir sanatçının eserine bakarak onu yağlıboya ile tekrarlayan bir kişi sanat anlamında resim yapmış olur mu? O resmin boyutunu da, rengini de değiştirmiş olsa, altına kendi imzasını atabilir mi? Bence hayır, stil farkı da olsa buna kopya denir, çünkü ortada özgün bir tasarım yoktur.
Ressam, başka bir sanatçıdan özgün bir uyarlama yapıyorsa, mutlaka yaptığı resmi kimden aldığını (falanca'dan gibi) belirterek imzasını koyabilir. Özgün bir uyarlama ne demektir? Sözgelimi şiirde, nazire türünün kuralları çok açıktır; tanınan bir şiir biçim(vezin/kafiye) olarak aynen alınacak fakat anlamı değiştirilecektir. Anlam değiştirmek bir tasarımdır.

...Resimde imza atmak 'bu resmi ben tasarladım' demek olduğu için, başka bir sanatçıdan alınan ve özgün tasarım niteliği taşımayan uygulamalara imza atılması hırsızlama sayılır ve meslek ahlakı dışında görülmelidir.

 

YAZILAR
  ÇOCUKLAR GİBİ RESİM YAPABİLMEK MESELESİ
  RESME İMZA ATMAK…
  RESİMDE YÜZLERİ ÇİZMEK SORUNU
TUTUCU İDEOLOJİLER VE SANAT
YABANCI DİL OLARAK RESİM
 
RESSAMIN SORULARI
BIZ NE MI YAPIYORUZ ?
TOPHANE'YE DAİR