BİZ NE Mİ YAPIYORUZ ?

.... Son yıllarda önüne gelen, bir merhabadan sonra “piyasa nasil?”diye soruyor. Insanin tepesini attiriyor. Sanki bizler tefeci, borsaci ya da döviz bürosu falaniz!

.... Anlatmak güç ki; biz bir yaraliyi sagaltmak için çalisiyoruz. Öldü gitti, rahmet olsun dedikleri resim sanatini; insan uygarligin yarattigi en güzel sanatlardan birini, yeniden ve yeni anlayislar üstüne, ayaklari üstüne dikmeye çalisiyoruz.

.... Biz burada barikatlari savunuyoruz.

.... Her türlü erdemi; bilgeligi, ustaligi, inceligi parayla ölçmeyi marifet saymis; resim sanatini bile al-satçilarin ressamlarin sirtindan voleler vurdugu bir spekülasyon piyasasina indirgemis; resim sanatinin yerine reklam spotçulugunu çagdas sanat adiyla yerlestirmeye çalisan neoliberal anlayisa ve onun kültür politikalarina karsi barikatlari savunuyoruz.

.... Barikat savunucularinin bu isten ne kazandigi sorulur mu?

.... Madrid kapılarını ya da Stalingrad cephesini savunanlar bu isi kaça yapiyorlardi? Hiçbir avanta yok idiyse, milyonlarca insan salak oldukları için mi bunu yaptılar, yoksa insanliığın yüksek degerleri denen birseylerden mi haberdardilar?

.... Erdem, artik bilgi yarismalarinda sorulabilecek, antik bir kavrama dönüstürüldü. Tabii geliskin sanat da öyle. Basinimizdaki sanat haberlerinde, sözgelimi bir müzayedede, sadece en pahali tablonun adi geçer. Artik bir yapitta aslolan mükemmellik degil,onun piyasada olusturulan nakit karsiligidir. Deger ve fiyat kavramlari arasindaki fark bulaniklasti. Anlasilabilir olan yalniz fiyat kaldi.

.... Gerileme ve çöküs, hiçbir alanda, sürüp giden bir olgu degildir. Sanat ve kültür kurumlarinin özellestirilmesinin ve bütün Batida oldugu gibi geleneksel olarak muhalif ve ilerici olan saygin sanatçilarin artik holding kapilarinda sponsor arama kuyruklarina girmeye zorlanmasinin sanat alaninin özgül karakteriyle uyusmazligi çok geçmeden açiga çikacak. Sanatçilar, asil muhataplarinin al-satçilar, köseleri holdinglerin gölgesinde tutmus manipülatörler ve onlarin bilirkisi kiligindaki küratörleri degil de, yüzbinlerle sayilacak sanatsever insanlar oldugunu gösterecekler. Elitizmin, gerici ve baskici rejimlerin çocugu oldugu yeniden ögrenilecek.

.... Sanat alaninin özerkligi ve sanatsever halkla özgür ve demokratik bir iliski kurmasinin nesnel kosullari elbette yeniden kurulacak. O günlere kadar insani olan herseyin; estetigin, uyumun, kapsamliligin ve güzelligin onurunu korumak için barikatlarda olacagiz.

 

YAZILAR
TUTUCU İDEOLOJİLER VE SANAT
YABANCI DİL OLARAK RESİM
 
RESSAMIN SORULARI
BIZ NE MI YAPIYORUZ ?
TOPHANE'YE DAİR